Waterpolo Beta 

توپ واترپلو لاستیکی بتا سایز5

تک رنگ

واترپلو water polo

تصور کنید به کمک یک بشکه شناور روی آب هستید و با تکه چوبی که در دست دارید باید توپ بازی را کنترل کنید!

حمله، دفاع و پاس‌کاری با هم‌تیمی‌هایتان باید تا جایی ادامه یابد که تیمتان بتواند دست کم یک گل به ثمر برساند!

این یک تصویرسازی قدیمی و ماندگار از ورزش واترپلوwater polo است. در گذشته واترپلوwater polo را به چوگان تشبیه می‌کردند، به‌گونه‌ای با بشکه‌های شناور و تکه چوب‌هایی که به ترتیب نقش اسب و چوب چوگان را داشتند بازی می‌شد.

واترپلو water polo در اواسط قرن نوزدهم توسط ویلیام ویلسون بریتانیایی روزنامه‌نگار و مربی شنای متبحر که در شهر گلاسکو اسکاتلند زندگی می‌کرد بنیان‌گذاری شده و نیز قوانینی برای آن وضع کرد. اولین بازی انجام شده طبق مقررات ویلسون در رودخانه‌ی دی همزمان با برگزاری جشنواره‌ی شورانگیز بون آکورد با توپ لاستیکی “پولو” ساخته شده از لاستیک هندی بود.

نخستین بازی رسمی و بین‌المللی واترپلوwater polo در سال 1890 بین تیم‌های انگلیس و اسکاتلند در لندن انجام شد که تیم اسکاتلند توانست پیروز میدان باشد. ورود واترپلوwater polo مردان به المپیک در سال 1900 پاریس میسر شد و با قهرمانی بریتانیا به اتمام رسید. همچنین المپیک 2000 سیدنی نیز میزبان اولین گروه بانوان واترپلو water poloبود که با قهرمانی استرالیا پایان یافت. از تیم‌های قدرتمند سال‌های اخیر  این رشته در سطح جهانی میتوان به تیم کشورهای کرواسی، صربستان و ایتالیا اشاره کرد. تیم ملی واترپلوی مردان ایران قهرمانی بازی‌های آسیایی سال 1974 را در کارنامه خود دارد.

ورزش واترپلوwater polo یک ورزش گروهی‌ست که عمدتاً در استخر عمیق انجام می‌شود به‌طوری که پای هیچ‌کدام از بازیکنان نباید به کف استخر برسد. برای شروع ورزش واترپلوwater polo باید یک شناگر ماهر باشید تا بتوانید حین شنا حمله و دفاع با توپ را انجام دهید. این بازی متشکل از دو تیم 7 نفره (شش بازیکن و یک دروازه‌بان) است که در 4 کوارتر 8 دقیقه‌ای درون یک استخر به ابعاد 20 در 30 متری انجام می‌شود، برنده تیمی است که تعداد گل بیشتری بزند. نکته‌ای جالب از قوانین ورزش واترپلوwater polo انحصاری نبودن وظایف و مسئولیت هاست! یک بازیکن واترپلوwater polo به هنگام حمله‌ی تیمش مهاجم است و به هنگام دفاع تیمش مدافع! همه بازیکنان در این ورزش هر آن ضمن داشتن روحیه‌ی تیمی، باید مسئولیت پذیر هم باشند تا بتوانند طعم خوش پیروزی را بچشند.

جنس توپ‌های واترپلو water poloو همچنین ساختار آن‌ها در کیفیت بازی تاثیر بسزایی دارد‌؛ از این رو بارزترین ویژگی‌های توپ‌های تولید شده و مورد استفاده در مسابقات، نفوذناپذیری و عدم جذب آب به‌منظور جلوگیری از تغییر وزن توپ، چسبندگی فوق‌العاده و شیار برروی توپ نیز برای جلوگیری از لیز خوردن آن هنگام پاس دادن و پرتاب توپ توسط بازیکن با دست‌های خیس و مرطوب است. علاوه بر جنس و ساختار توپ واترپلو water polo رنگ آن نیز مهم است، با توجه به شرایط بازی واترپلو water polo رنگ توپ باید به گونه‌ای باشد که از فواصل مختلف به راحتی دیده شود. وزن استاندارد توپ‌های واترپلو water polo بین 450-400 گرم است و محیط آن برای بانوان 670-650 میلی‌متر بوده و برای آقایان 710-680 میلی‌متر است.

جهت مشاهده محصولات کلیک کنید

اولین توپ استاندارد واترپلو water polo‎در سال 1936 توسط جیمز آر اسمیت طراحی و رونمایی شد. این توپِ سبکِ قرمز رنگِ دو تکه از جنس لاستیک فشرده ساخته شده بود. جنس آن به گونه‌ای هوشمندانه انتخاب شده بود تا دیگر قطره‌ای آب در آن نفوذ نکند و ویژگی آب گریز بودن این توپ لاستیکی آن را از سایر توپ‌های واترپلوwater polo متمایز ساخت. در سال 1948 رنگ آن به زرد تغییر یافته و در سال 1956 نیز به عنوان توپ رسمی واترپلوwater polo در المپیک به رسمیت شناخته شد.

شرکت طنین پیک سبلان با نام تجاری بتا  (BETA)با در نظر گرفتن این نکات و پیروی از استانداردهای جهانی با تکیه بر مطالعات و تحقیقات گسترده‌ی خود توپ‌های واترپلوwater polo را برای اولین بار در ایران تولید و عرضه کرده است.لازم به ذکر است این شرکت در حال حاضر در حال رایزنی با فدراسیون شنا، شیرجه و  واترپلو جهت اخذ تاییدیه‌ها می‌باشد و برای تحقق این امر تمامی اقدامات لازم را انجام داده است.

درباره بتا


توپ های ورزشی بتا مطابق استاندارد ملی ایران و استانداردهای بین المللی تولید شده و دارای گواهینامه ISO 9001:2015 از معتبرترین موسسه ارزیابی و بازرسی در جهان (SGS سوئیس) می باشد. (توپ های ورزشی بتا حامی حقوق مصرف کنندگان)

فهرست